Şiddetli rüzgâra karşı alarma geçen ÇEDAŞ kesintilere hızla çözüm üretti

24-25 Mart günü Sivas, Tokat ve Yozgat’ı etkisi altına alan ve zaman zaman saatteki hızı 80 kilometreyi aşan şiddetli rüzgâra karşı hızla devreye giren Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ) izinleri iptal ederek bütün personeli ile alarma geçti. ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, rüzgâr nedeniyle neredeyse doğal bir afet yaşandığını dile getirerek birçok evin çatışının uçtuğunu, ağaçların devrildiğini ve elektrik hatlarının zarar gördüğünü ifade etti. Alarm durumuna geçen ÇEDAŞ ekiplerinin büyük bir özveri ve çabayla sahada aktif olarak görev aldığını dile getiren Akboğa, “Öyle ki ekiplerimiz tüketicilerimizin enerjisiz kalmaması için insanların şiddetli rüzgâr nedeniyle sokakta dahi yürümekte dahi zorlandığı bir havada metrelerce yüksekte oluşan elektrik arızalarına müdahale ettiler ve kısa süre içerisinde enerji verilmesini sağladılar. Bu nedenle özverili çalışmalarından dolayı ekiplerimizi tebrik ediyor ve kutluyorum” dedi.

‘550 KİŞİLİK EKİBİMİZİ SAHADA GÖREVLENDİRDİK’

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hava tahmini raporlarını anlık olarak takip ettiklerini söyleyen Akboğa, “Olumsuz hava muhalefetinden ÇEDAŞ olarak büyük oranda biz de etkilendik. Çok sayıda elektrik direğimiz devrildi, elektrik telleri koptu ve trafolarda arızalar meydana geldi. SCADA (Uzaktan Kontrol ve Kumanda) merkezimizde oluşturduğumuz kriz merkezimizle bizler Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hava tahmin raporlarını anlık olarak takip etmekteyiz. Hafta sonu meteorolojiden gelen raporlar doğrultusunda kriz merkezimizde gerekli hazırlıkları yaparak şiddetli rüzgâr nedeniyle oluşabilecek arızalara karşı önlemlerimizi aldık. Sorumluluk bölgemiz olan Sivas, Tokat ve Yozgat’ta oluşturduğumuz 14 bölgede, (ki bunun 5 tanesi Sivas’ta bulunmakta) 77 Adet 4x4 arazi aracı, 34 adet platform denilen sepetli araçlarımız ve 12 adet binek aracımızla, 550 arıza bakım onarım ekibimizi aktif olarak sahada görevlendirdik. İzinleri iptal edilen personellerimiz bütün olumsuzluklara karşı alarm durumuna geçti” dedi.

113 AĞAÇ VE DEMİR ELEKTRİK DİREĞİ DEVRİLDİ

Hafta sonu yaşanan arızalar ile ilgili bilgiler veren Akboğa, “Şiddetli rüzgâr nedeniyle 24-25 Mart tarihlerinde Sivas’ta 87 adet, Tokat’ta 19 adet ve Yozgat’ta 7 adet olmak üzere toplamda 113 adet ağaç ve demir elektrik direği devrildi. Bunun yanı sıra Sivas’ta 209, Tokat’ta 42 ve Yozgat’ta 26 olmak üzere toplamda 277 adet iletken yani tel kopması meydana geldi. Yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle Sivas’ta 592, Tokat’ta 226 ve Yozgat’ta 142 olmak üzere toplam 960 adet elektrik arızası meydana geldi. Aynı zamanda 1 adet trafoda arıza meydana gelirken 3 adet elektrik panosu ise kullanılamaz hale geldi. Aldığımız önlemlerle tüm bu olaylara karşı vatandaşlarımızı enerjisiz bırakmamaya çalıştık ve başarılı da olduk” ifadelerini kullandı.

Çedaş Facebook Sayfası Çedaş  Twitter Sayfası Çedaş Instagram Sayfası
© 2018 Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. Kullanım ve Koşullar | Gizlilik Koşulları