ÇEDAŞ personeli, mesleki yeterliliğini ispatladı

Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ) çalışanları, Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından finanse edilen ‘Voc-Test Merkezleri-II Avrupa Birliği Hibe Programı’ çerçevesinde Elektriği Dağıtan Mesleklerin Belgelendirilmesi Projesi kapsamında mesleki yeterliliklerini ispatladı. Mesleki yeterlilik sınavlarını başarı ile tamamlayan ÇEDAŞ çalışanları, belgelerini projenin kapanış toplantısında aldı.

SEKTÖR 5 YIL İÇİNDE MESLEKİ YETERLİLİĞİNİ TAMAMLAYACAK

Ankara Bilkent Otel’de düzenlenen Elektriği Dağıtan Mesleklerin Belgelendirilmesi projesi kapanış toplantısında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, elektrik şirketlerinin mesleki yeterlilik konusunda son iki yıldır çalışmalarının hızlandığını belirterek, “Elektrik şirketlerinin muhtemelen 5 yıl içinde, gaz şirketlerinin de önüne geçecek ölçüde kalite, standartlaşma ve mesleki yeterliliklerini tamamlayacaklarını düşünüyorum. Türkiye’nin orta gelir tuzağından kurtulması için OECD örnek uygulamaları çerçevesinde bir eğitimi şart koşuyoruz. Elektrik dağıtım şirketlerine burada büyük iş düşüyor” dedi. Türkiye’de mesleki standartlaşmanın çoğu sektörde yeni başladığını söyleyen Dönmez; bir sektörü, bir mesleği değerli yapanın o iş kolunda verilen hizmetlerin standartlaşması olduğunu ve ELDER’in bu ilk adımının söz konusu standartlaşmayı sağlayacağını dile getirdi.

İŞGÜCÜ NİTELİĞİNİ YÜKSELTİYOR

ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen de elektrik dağıtım sektörünün ilk mesleki yeterlilik belgelerini vermeye başladığını belirterek “Elektrik dağıtım sektöründe uluslararası kriterlere uygun belgelendirme, işgücümüzün niteliğini yükseltecektir” diye konuştu. Toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanı Burak Çağatay Doğan, insan kaynaklarının geliştirilmesi yönünde çok farklı projeler yürüttüklerini ve ELDER ile yapılan programın bu projelerden biri olduğunu ifade ederek, bu projeler kapsamında birçok meslekte yeterliliklerin kazandırıldığına işaret etti. Doğan, bunun için 511 milyon Euro’luk bir fon kullandıklarını ve bu fonların devam etmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi. Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkan Yardımcısı Metin Karaman da iç piyasanın ihtiyacı olan örgün ve hayat boyu eğitime katkıda bulunduklarına dikkat çekerek, şu anda 883 ulusal mesleki yeterlilik standardı için çalışmaların devam ettiğini ve 81 kuruluşun bu kapsamda yetkili olduğunu söyledi.

ÇEDAŞ EN BAŞARILI ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETİ OLDU

ELDER ile MYK iş birliğinde düzenlenen projenin önemine dikkat çeken ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa ise, “Elektrik dağıtım hizmeti verdiğimiz Sivas, Tokat ve Yozgat illerinde istihdama ciddi anlamda katkıda bulunurken aynı zamanda kaliteli hizmet anlayışına da önem veriyoruz. Yatırım, bakım onarım ve Ar-Ge çalışmalarımızı sürdürürken müşteri memnuniyeti odaklı kaliteli hizmet anlayışımızın kalifiye ve yetkin personel ile gerçekleştirileceğinin bilincindeyiz. Bu kapsamda işe yeni alınan personelin oryantasyon eğitiminden konusunda uzmanlaşmasına kadar olan süreçte, kadromuzda bulunan uzman eğitmen ve danışmanlarla süreklilik sağlıyoruz. Hem ofis hem saha anlamında yıllık yaptığımız eğitim planlarını aksatmadan yürütmekteyiz. ELDER ve MYK’nın iş birliği çerçevesinde hayata geçirilen ‘Elektriği Dağıtan Mesleklerin Belgelendirilmesi’ projesiyle 5’i SCADA Operatörü, 20’si Endeks Okuma, 10’u Arıza Onarım Bakım ve 3’ü Röle personeli olmak üzere toplam 38 personelimizi projeye dâhil ettik. Yazılı ve uygulamalı sınavlara tabi tutulan tüm personelimiz başarılı olarak mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazandı. Şirket içi yapılan eğitimlerin faydalarını da böylelikle görmüş olduk. Tüketicilerimize kaliteli hizmet sunma noktasında personelimizin aldığı bu belgelerin çok önemli olduğuna inanıyor bu nedenle gösterdikleri başarıdan dolayı kendilerini tebrik ediyorum. Ayrıca bu projenin hayata geçirilmesi noktasında büyük emek veren kurumların yetkililerine de teşekkür ederim” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavını başarı ile tamamlayan elektrik dağıtım şirketi çalışanlarına belgeleri katılımcılar tarafından takdim edildi. Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavında 38 personeli belge almaya hak kazanan ÇEDAŞ en başarılı elektrik dağıtım şirketi oldu.

Ankara’daki törene Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanı Burak Çağatay Doğan, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkan Yardımcısı Metin Karaman, ELDER Yönetim Kurulu Üyeleri, ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, ÇEDAŞ İnsan Kaynakları ve Kalite Direktörü Servet Güney ile projeye katılan elektrik dağıtım şirketlerinin yöneticileri ve çalışanları katıldı.

Çedaş Facebook Sayfası Çedaş  Twitter Sayfası Çedaş Instagram Sayfası
© 2018 Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. Kullanım ve Koşullar | Gizlilik Koşulları