ÇEDAŞ Anadolu dağ turnaları için elektrik direklerine özel aparat yerleştiriyor

Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak hizmet bölgemiz Sivas, Tokat ve Yozgat’ta, yaptığımız yatırım, tesis ve Ar-Ge çalışmaları ile abonelerimize kaliteli ve kesintisiz elektrik dağıtım hizmeti vermek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Müşteri memnuniyetinin artırılması noktasında yatırım çalışmalarımızı daha çok şebeke ve teknoloji odaklı yaparken aynı zamanda çevreye ve doğaya karşı sorumluluk bilinciyle hareket ederek çalışmalarımıza yön veriyoruz.

Bildiğiniz üzere Sivas, Tokat ve Yozgat göçmen kuşlar ve diğer kuş türleri açısından zengin bir popülasyona sahip. Bu popülasyon, 52 bin kilometrekare alanda 40 bin km havai enerji nakil hattına sahip bir elektrik dağıtım şirketi olarak zaman zaman abonelerimiz ve bölgede yaşayan kuşlar için olumsuz sonuçlar doğuruyor.

Özellikle enerji nakil hatlarındaki tellere konan göçmen kuşların ve diğer kuş türlerinin akıma kapılarak ölmeleri, nesli tükenme tehlikesi altında olan göçmen kuşlar başta olmak üzere diğer kuşlara zarar verirken bu ölümler sebebiyle oluşan elektrik arızaları ise elektrik kesintilerine neden olarak abonelerimizi olumsuz etkiliyor.

Bu nedenle 2015 yılında başlattığımız çalışma ile özellikle türü tehlike altında olan ve bu nedenle Orman ve Su işleri bakanlığı tarafından GPS ile takip edilerek koruma altına alınan Anadolu Dağ Turnaları’nın göç güzergâhları başta olmak üzere diğer kuş türlerinin yoğun olarak bulunduğu bölgelerdeki elektrik direklerine ve direklerdeki trafolara elektrik akımını iletmeyen özel aparatlar yerleştiriyoruz.

Bu aparatlar sayesinde bir yandan kuşların doğal ortamlarında yaşamlarını sürdürebilmelerine katkı sağlamayı diğer yandan ise abonelerimize kaliteli ve kesintisiz elektrik dağıtım hizmeti vermeyi hedefliyoruz.

Kuşların enerji nakil hatlarından etkilenmemesi için 2015 yılından itibaren yaptığımız çalışmalar neticesinde elektrik direklerinde bulunan 6 bin 900 izolatör ile bin 425 trafoya elektrik akımını iletmeyen özel aparatlar yerleştirdik. Yaklaşık 4 milyon TL maliyeti olan bu yatırımımızla 2800 elektrik direğine izolasyon uygulaması yaptık. Özellikle kuş popülasyonunun yoğun olduğu bölgelerde bu aparatları monte etme işlemlerine devam edeceğiz.

Çedaş Facebook Sayfası Çedaş  Twitter Sayfası Çedaş Instagram Sayfası
© 2018 Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. Kullanım ve Koşullar | Gizlilik Koşulları