ÇEDAŞ, "Enerji Tasarrufu" konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencileri ödüllendirdi

Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ), Enerji Tasarrufu Haftası dolayısıyla Yozgat Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği “Enerji Tasarrufu” konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini düzenlenen törenle takdim etti.

Yozgat Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül törenine, Yozgat Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılıçarsalan, ÇEDAŞ Yozgat İl İşletme Müdürü Mustafa Yılmaz, Milli Eğitim Şube Müdürü Işık Gün ÇEDAŞ yöneticileri ve öğrenciler ile velileri katıldı. Programda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ÇEDAŞ tanıtım filmi ve Enerji Tasarrufu Haftası dolayısıyla hazırlanan “Tasarruf Ediyorum, Geleceğe Enerji Bırakıyorum” adlı sinevizyon gösterimi yapıldı.

Program da açılış konuşmasını yapan ÇEDAŞ Yozgat İl İşletme Müdürü Mustafa Yılmaz, her yıl Ocak ayının ikinci haftasının Enerji Tasarrufu Haftası olarak kutlandığını belirterek, enerji tasarrufunun enerjinin akıllıca, doğru ve verimli kullanılması anlamına geldiğini ifade etti.

ENERJİ TASARRUFU VE VERİMLİLİĞİ, ÜLKEMİZİN 2023 STRATEJİK HEDEFLERİ ARASINDA

Son 25 yılda kişi başı elektrik tüketiminin yaklaşık 4 kat arttığını ifade eden Yılmaz,  “Ülkemizin enerji yoğunluğu dünya ortalamasının üzerinde, OECD ortalamasının yaklaşık 2 katı. Ülkemizde 1 yılda 200 Milyon MWh’i aşan elektrik tüketimi gerçekleşmektedir. 2023 Stratejik Hedefler 2023 yılına kadar enerji yoğunluğunun %20 azaltılması hedeflenmektedir. Enerjide daha az dışa bağımlı bir ekonomi, Atmosfere daha düşük oranda karbon, Üretimi azaltmadan etkin ve verimli çalışmaya yönelik çalışmalara ağırlık vermek gerekiyor” şeklinde konuştu.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ İŞLETMELERİN POTANSİYELİNİ ARTIRIYOR

Enerji tüketiminin büyük kısmı üretim aşamasında oluştuğuna dikkat çeken Yılmaz, “Sanayide yapılacak enerji verimliliği çalışmalarıyla ciddi enerji tasarrufu sağlanabilir. Hiç emek harcamaksızın çok az bir yatırımla %10 seviyesinde enerji tasarruf edilebilir ve böylelikle işletmelerin üretim potansiyeli artırılmış olur” ifadelerini kullandı.

“ENERJİ TASARRUFU ENERJİMİZİ ETKİN VE VERİMLİ KULLANMAKLA OLUR”

“Enerjide dışa bağımlıyız, buda dış ticaret açığının oluşumuna neden olmakta” diyen ÇEDAŞ Yozgat İl İşletme Müdürü Mustafa Yılmaz, “Üretimin büyük bölümü doğalgaz, hidrolik ve ithal kömürle sağlanmakta. Enerji temini ülke ekonomisi ve bütçesinin büyük bölümünü oluşturmakta. Tüm bu etkenleri göz önünde bulundurduğumuzda enerji tasarrufu, toplumların ve insanların geleceği ve yaşamı açısından da büyük önem arz etmektedir” dedi.

“ENERJİ TASARRUFUNU SOSYAL BİR SORUMLULUK OLARAK GÖRMEKTEYİZ”

Günümüzde enerji ihtiyacının hızla artığını ve enerjinin hızlı bir şekilde tükendiğini dile getiren Yılmaz, Çamlıbel Elektrik Dağıtım Şirketi olarak enerji tasarrufunu hem bireylerin hem de kurumların maddi ve manevi sorumluluğu olarak değerlendirdiklerini kaydetti. Enerji Tasarrufu hakkında hayata geçirdikleri sosyal sorumluluk projeleri ile farkındalık oluşturmak için harekete geçtiklerini ifade eden Mustafa Yılmaz, “İşimiz enerji satmak olsa da ülke ekonomisine katkısından dolayı bu tür projeler önemlidir” diye konuştu.

GELECEK NESİLLERE ENERJİ TASARRUFU BİLİNCİNİ AŞILIYORUZ

Enerji Tasarrufu Haftası dolayısıyla Yozgat’taki okullarda İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destekleri ile eğitim seminerleri verdiklerini belirten ÇEDAŞ Yozgat İl İşletme Müdürü Yılmaz, “Ağaç yaş iken eğilir anlayışı ile okullarımızda eğitimler verdik. Konunun daha iyi pekişmesi adına öğrencilerimiz arasında yarışmalar düzenledik. Öğrencilerin bu çabalarından ötürü göstermiş oldukları enerjiyi ödüllendirmek üzere buradayız. Yarışmaya verilen destekten dolayı başta Valiliğimize, Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve yarışmaya katılım sağlayan tüm okullarımıza, resimleri değerlendiren komisyon üyelerimize, iletişim paydaşımız olan yerel basınımıza, teşekkür ediyorum Ayrıca; yarışmada dereceye giren öğrencilerimizi ise tebrik ederek, başarılarının devamını, enerjiyle daha ileriye ve tasarruflu yıllara erişmelerini dilerim” ifadelerini kullandı.

Vali Yardımcısı Şükrü Çakır ise enerji tasarrufunun önemine değinerek, enerji kaynaklarının hızla tükenmesi ve ülke ekonomisine katkı sunulması açısından enerjinin etkin ve verimli kullanılmasına dikkat çekti.

Konuşmaların ardından resim yarışmasında ilk ve ortaokul kategorisinde dereceye giren öğrencilere diz üstü bilgisayar, tablet ve bisiklet hediye edildi.

Çedaş Facebook Sayfası Çedaş  Twitter Sayfası Çedaş Instagram Sayfası
© 2018 Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. Kullanım ve Koşullar | Gizlilik Koşulları